MAGAZINA

Përmbi 10 vite karrierë muzikore, Arbër Elezi rrëfen për kapërcimin e tij në fotograf

Suada Qorraj

Dashuria për muzikën për të filloj shumë herët, që në këngët e para që këndoi përballë publikut shfaqi talentin por dhe zërin melankolik dhe të fuqishëm që kishte. Për mbi dhjetë vite ku skena i ishte bërë shtëpi e dytë, ai arriti t’i jepte jetë muzikës. Ishin këngët e tija ato nëpërmjet të cilave dëgjuesit arritën të kuptonin pse dashuronin, si të largoheshin pa thënë lamtumirë, por mbi të gjitha ishin po këngët e tija ato që të mësonin ta doje e të jetoje në një vend ku mund të kishe çdo gjë e në të njëjtën kohë asgjë, shkruan KultPlus.

Fotografi nga Gjilani, Arbër Elezi dikur mësimdhënës e këngëtar në një intervistë për KultPlus ka rrëfyer rrugëtimin e tij profesional, dashurinë e pashuar për muzikën por mbi të gjitha edhe arsyen se pse ai dhe muzika tashmë janë shndërruar në dy botë pothuajse të kundërta.

Ndonëse rrugëtimi i tij me muzikën nuk ishte i gjatë, Elezi përgjatë kësaj kohe morri pjesë në shumë festivale e dha shumë këngë që edhe sot kanë mbetur të paharrueshme. “Pse ty të Doja”, ishte kënga me të cilën ai morri pjesë në edicionin e pestë të Top Fest-it, e po në të njëjtin vit me po të njëjtën këngë ai u bë pjesë e “Zhurma Show 2008”.

118308431_615985462623543_2982414463676745485_n-768x432.jpg

Por, karriera muzikore e Arbër Elezit nuk përfundoj këtu, një vit më pas ai merr pjesë në edicionin e gjashtë të Top Fest-it me këngën “Oj Kosovë”, e në vitin e njëjtë ai lansoi edhe albumin e tij të parë dhe të vetmin të titulluar “Pse?”.

Elezi tregon se arsyeja se pse ai vendosi të tërhiqej nga muzika ishin obligimet që tashmë ai kishte ndaj familjes, kurse pagesa që merrte nga performancat që bënte sipas tij ishte qesharake.

“Tërheqja nga muzika ishte e lidhur me shumë arsye, ishin obligimet ndaj familjes , por gjithashtu edhe pagesa që merrnim nga performancat live ishte qesharake. Përmbi 10 vite kam bërë muzikë live, kjo mund të jetë edhe arsyeja se pse u largova nga Kosova për një kohë, e kështu dalë nga dalë, humbi pasioni dhe profesioni që e doja kaq shumë”, ka thënë ai

10A3DD3A-3722-401F-B57F-09DFAC338FF3-768x480.jpeg

Për Arbërin tashmë nuk mjaftonte vetëm dashuria dhe pasioni për muzikën sepse pamjaftueshmëria që i ofronte ajo tashmë ishte më e fortë se çdo gjë tjetër. Prandaj në rrugëtimin e jetës së tij, për katër vite ndoqi karrierën e mësimdhënësit.

Elezi nuk lë pa përmendur edhe kujtimet e bukura e të paharrueshme që kishte kaluar përgjatë këtij profesioni afatshkurtër, por sipas tij arsimi dhe mësimdhënia ishin shndërruar në një pengesë për profesionin e tij të ri, atë të fotografit.

“Arsimimi ishte pengesa më e madhe në profesionin e fotografisë, pasi që mësimdhënia të merr shumë kohë dhe energji. Nuk kisha kohë të mjaftueshme që të merresha me fotografi, sepse fotografia kërkon përkushtim maksimal kur ti synon që të arrish në karrierë”, ka vazhduar rrëfimin ish-këngëtari.

118312772_236393424263533_6643267588531684728_n-768x512.jpg

Fotografia mbase mund të konsiderohet si një nga profesionet e tij të reja, por Elezi tregon se janë pikërisht fotografitë dhe foto aparatet ato që e kanë ndjekur që nga fëmijëria. Madje ai ka përmendur faktin se që nga koha kur filloi të merrej me fotografi, jeta e tij kishte marrë kahje tjetër.

“Fillimisht punën si fotograf e kisha më shumë si hobi ngase kryeja shërbime pa pagesë, mirëpo më vonë vendosa që të investoj më shumë në këtë profesion. Dhe që nga ajo kohë, që nga ai moment, jeta ime ka marrë një kahje tjetër, në aspektin pozitiv”, ka pohuar fotografi.

Arbër Elezi nuk lë pa përmendur faktin që atij i mungon muzika, por që rikthimin në muzikë nuk e ka menduar. Për të tashmë fotografia është ajo që ka zënë një vend më të madh në shpirtin e tij, ani pse muzika është diçka që nuk mund të zhduket.

“Padyshim që fotografia më fle më shumë në shpirt, por është edhe pasioni i madh për muzikën dhe vetë muzika që shoqërojnë punën time si fotograf, kështu që në një mënyrë është edhe muzika ajo që fle në shpirt, pasi që nuk zhduket lehtë, nuk mund të zhduket asnjëherë”, ka thënë ai.

71201895_10211794735662293_2940666830856912896_o.jpg

Fotografi e realizuar nga A. Elezi

Në vendin tonë fotografët janë të shumtë, por ata profesional e të shkolluar janë të paktë. Në mesin e kësaj konkurrence, Arbër Elezi e ka zënë vendin e merituar me kohë. Fotografi nga Gjilani ka pohuar se e veçanta e punës së tij është stili, serioziteti dhe përkushtimi që posedon ai ndaj saj. Ai ka shtuar se i pëlqen edhe puna me portrete artistike, të cilat ai i bënë së bashku me gruan e tij, e të cilën ai e konsideron një make-up artiste të mrekullueshme.

Arber Elezi ka përfunduar Fakultetin për Fotografi të Dasmave dhe Portreteve në Universitetin e New York-ut në Amerikë. Për punën e tij si fotograf ka marrë shpërblime të shumta. Ai ka zënë vendin e parë në Samitin Ndërkombëtar për Fotograf dhe Kameraman që u mbajt për herë të parë në Ballkan, organizuar nga “Magic Lens Group”.

Krejt për fund Elezi ka edhe një mesazh për gjithë të rinjtë që duan të merren me fotografinë: Ta duan fotografinë, të investojnë shumë kohë në të, dhe ta praktikojnë jashtëzakonisht shumë! / KultPlus.com

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close