LAJME

Mustafa ‘sulmon’ kryetarin dhe nënkryetarin: LDK është fabrikë e vjetër e llafeve të kota

Në epokën e internetit asgjë nuk harrohet.
Pas shpalljes së pakos financiare prej rreth 180 milionë eurove nga qeveria në detyrë, për ndihmë individëve, familjeve dhe bizneseve, kryetari i komunës së Gjilanit poashtu doli para publikut me pakon financiare lokale e cila ndër të tjera e kishte edhe komponentën e pagesës së 50% të qërasë për bizneset e komunës (sepse 50% e pagesës së qërasë ishte në pakon e qeverisë).
Mereni me mend, këto dy ditët e fundit, lajmi i keq e mori dhenë kur një mikrobiznes i komunës (kafeteria “corner”) u mbyll përfundimisht (sipas deklarimit të pronarit të saj, Lulzim Ahmetit) në pamundësi për me ia pague qëranë pronarit të hapsirës ku e ushtronte aktivitetin ky biznes.
Qohet nënkryetari i Lutfi Hazirit, dhe na e lagë facebook-un e portalet me “lotët e tij të krokodilit” për mbylljen e këtij biznesi në vend se me ia pague me kohë dhe sipas zotimit publik pjesën e qërasë jo vetëm këtij qëradhënësi por edhe të gjithë të tjerëve dhe me akt konkret të zotit të shpisë me e parandalue një marre e faqe të zezë për komunën e për shtetin.
Jo njëherë por, e kam thënë publikisht shumë herë që LDK dhe sidomos eksponenti i saj në Gjilan, Lutfi Haziri, janë sfilataxhi dhe prodhues të llafeve të kota por nuk ishin kurrë dhe nuk janë as sot ata që e mbajnë zotimin dhe fjalën publike.
Shteti mbahet e rritet veç me njerëz seriozë. Hajgarexhitë as shpinë e vet nuk e mbsjnë si duhet.

Tue i shkrue këto rreshta seç m’u kujtue ajo thënia e moçme shpotitëse për Gjilanin e dikurshëm të pazhvilluar:

“O Gjilan o viran,
Dy mejhane e një Han.
Mos me u kanë edhe Shadërvani,
Pat me të mujtë edhe Pozherani”

Tipi si Lutfi Haziri dhe mentaliteti i sejmenëve të tij të mbledhur te maja e LDK, me ba me i lejue, përnime e kthejnë Gjilanin e sotëm dhe e bëjnë Pozheran.
Marre, shumë marre!

PS:

Përherë dhe shumë respekt për komunën time Gjilanin dhe për fshatin e madh e modern të Pozheranit. Krahasimi ishte i para gadi një shekulli e më shumë dhe e përdora veç për simbolikë krahasuese.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close