LAJME

Analisti nga Gjilani: Njeriu i Trump ‘shpulla gojës’ për politikanët, matuni mirë

Analisti nga Gjilani z. Shkodran Ramadani ka komentuar vizitën e fundit të njeriut të Presidentit Donald Trump z. Richard Grenell.

Ai duke e shpërndar një artikull “Grenell ua shuan shpresat VV-së dhe LDK-së: S’jam këtu për koalicion! Trump, personalisht i fokusuar në marrëveshjen Kosovë – Serbi” ka komentuar ngjarjet e fundit politike.

Analisti Ramadani ka thënë se këto reagime të ambasadorit Grenell janë shpulla gojës dhe duhet të maten mirë para veprime të radhës.

Ju sjellim reagimin e plotë;

Qesaj i thojne shpulle gojes. Me Trumpin nuk ka kili-mili. Munesh edhe me refuzu bashkepunimin me administraten e tij, ama pasojat tani nuk mundesh me i shmange. E politika e jashtme e Kosoves nuk mundet me u paramendu pa Ameriken. Pa amerikanet diplomacia kosovare eshte vec nje grumbull njerezish qe nuk mirepriten ne asnje qender serioze diplomatike dhe qe deshtimin e kane te garantum. Me fjale tjera, pa amerikanet politika jone e jashtme dezintegrohet dhe jo qe nuk mundet me konsolidu pozicionin nderkombetar te shtetesise, por edhe e perkeqeson ate. Pra nuk mund te quhet as diplomaci. E kemi pa me Ramush Haradinajn qe ka vepru pa u koordinu me Ameriken. Izolim dhe nje vale e paprecedent e cnjohjeve deri me tani.

Matuni mire!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close