AKTUALITETLAJME

Haziri: Nëse shkojmë në zgjedhje lokale, Vetëvendosje nuk mund të fitojë në Gjilan

Duke komentuar se kjo parti nuk ka fituar zgjedhjet që nga viti 2004, Haziri ka thënë se “periudha e pas vdekjes së Rugovës ka qenë e vështirë”.

“Koha po tregon se ajo përçarje e orkestruar ka lënë pasoja të mëdha. Është bërë thyerja e madhe e LDK-së, thyerje e trenit të LDK-së”, ka thënë Haziri, duke shtuar se megjithatë Kurti arriti ta menaxhojë çarjen që i ndodhi në partinë e tij.

Megjithatë, Haziri ka thënë se LDK-ja po shkon drejt dyfishimit të votave.

“Në këto zgjedhje kemi 209 mijë vota, dhe pas certifikimit të rezultateve ne presim që të kemi vetëm një mandat më pak se kjo parti”, ka thënë ai.

Edhe në Gjilan, ku udhëheq Haziri LDK-ja ka dalë me rreth 5 mijë vota më pak se VV-ja.

“Është përsëritur me vitin 2017, i njëjtë. Ne e kemi një rritje prej 500 e diçka vota në krahasim me vitin 2017. Nëse hyn në garë në zgjedhje lokale sërish fitojmë ne. Një ditë mund të fitojë edhe VV-ja, se askush nuk ka besuar se fiton edhe PDK-ja por e kanë pasur një mundësi të qeverisin në Gjilan. Besoj se më nuk do të kenë mundësi ta bëjnë një gjë të tillë. Por mendoj se LDK-ja dhe Vetëvendosje do të jenë në garë për të udhëhequr me Gjilanin”, ka thënë Haziri.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close